Karel Hála- swingový král

Tento hudební projekt kapelníka a zpěváka Petra Soviče a zpěváka Tomáše Savky baví posluchače od roku 2013. Jedná se o ojedinělý vzpomínkový hudební pořad, během něhož zazní největší hity této české pěvecké swingové legendy za doprovodu Golden Big Bandu Prague. Koncert v délce trvání 90 minut je sestaven jako vyprávění dvou mladých zpěváků, pro které byl Karel Hála pěveckým vzorem.

Karel Hála se zapsal do povědomí české veřejnosti jako fenomenální swingový zpěvák, tanečník, herec a skvělý vypravěč, který sice v dětství snil o kariéře kytaristy, nakonec však vystudoval na Státní konzervatoři v Praze zpěv. Od roku 1957 působil v Orchestru Karla Vlacha, který byl nejlepší školou tohoto hudebního stylu u nás. Hála současně zpíval po boku zpěvačky Vlasty Průchové s nonetem Karla Krautgartnera v pražské kavárně Vltava. Krautgartnerem iniciovaný nový druh poslechových koncertů byl pro něj skvělou jazzovou průpravou.

Zmiňované okolnosti dovolovaly Hálovi plně rozvinout jeho spontánní cit pro specifické frázování a schopnost improvizace, které později zužitkoval při spolupráci s mnoha dalšími vynikajícími orchestry, například orchestrem Ladislava Bezubky, Gustava Broma, Miroslava Kefurta, Karla Duby, Slávy Kunsta, Václava Hybše nebo Orchestrem Československé televize.

Postupem doby přicházel nový typ písniček, vkus posluchačů se posouval směrem k popu a do módy přicházela divadla malých forem. Karel Hála tehdy působil v Divadle Apollo, později přešel na scénu divadla Rokoko. Přitom spolupracoval i s Tanečním a Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu.

Spolu s ním nazpíval množství přejatých, skvěle česky otextovaných zahraničních evergreenů, ale též řadu nesmrtelných hitů z oblasti pop music. Přestože svou všestranností obsáhl různé hudební žánry od opery přes muzikál, lidovku, country až po jazz, svou charakteristickou image a způsobem zpěvu zůstal v posluchačském povědomí především jako ztělesnění swingového stylu se vším, co k němu patří.